גמילה מעישון - מתחילים להפסיק לעשן !

 

Addict גמילה מעישון » סיגריה מהי ?

סיגריה מהי ?

 

סיגריה מהי ?

הסיגריה הומצאה באמריקה על ידי האינדיאנים והובאה לאירופה על ידי הספרדים. הסיגריה היא מעין כלי חד פעמי לעישון, המאפשר החדרת עשן לחלל הפה ולריאות. אורך הסיגריה לרוב לא עולה על 10 סנטימטר וקוטרו לא יותר מ-7 מילימטר. בדרך כלל, כאשר אומרים סיגריה מתכוונים לכזו המכילה טבק, אולם יש סיגריות המכילות גם עשבים, צמחים וכימיקלים אחרים, לדוגמה, סיגרית מרווה.

 

סיגריות מסחריות המיוצרות בימינו לא מכילות טבק עטוף בנייר בלבד. היצרנים מוסיפים מגוון גדול של חומרים לסיגריות, למטרות שונות, כמו הארכת חיי המדף של הסיגריה, שיפור הטעם וכו'.

 

יש מעשנים המעדיפים "לגלגל" (כלומר, לעטוף בנייר) את הטבק במו ידיהם. אולם רוב המעשנים מעדיפים להשתמש בסיגריות מוכנות הנקנות כאשר הן מוכנות לעישון. לרוב הסיגריות מצורף פילטר שאמור לסנן או להפחית בכמות של חלק מהרעלים והחומרים המסוכנים שנמצאים בתערובת הטבק שבסיגריה. הפילטר מעדן ומרגיע את הטעם החריף שיש לסיגריה.

 

סיגריות - השפעה והתמכרות

סיגריות הטבק הן סם ממכר. החומר הפסיכו-אקטיבי הפעיל בטבק, הניקוטין, פועל על המוח ויוצר בו בעת העישון שינויים ביוכימיים מידיים. מעשני טבק מדווחים על העישון כמשפר לריכוז, ערנות וכן תחושת עונג ורגיעה. ככל הנראה ההשפעות המעוררות נובעות משחרור של ההורמון אדרנלין, וההשפעות הקשורות לשיפור מצב הרוח נובעות משינוי ברמת ההורמון דופמין. כאשר השפעת הניקוטין יורדת, המעשן הקבוע חש דחף לסיגריה, תחושת עצבנות וחוסר שקט.

 

הגמילה מסיגריות היא קשה יחסית לסמים נפוצים אחרים (כגון קפאין, קנאביס, אלכוהול). תסמיניה הם עצבנות, כאבי ראש וחרדה. שיא עוצמת תסמיני הגמילה הוא כ2-3 יממות לאחר הפסקת השימוש, אך הם עשויים להימשך זמן רב לאחר מכן.

 

יש הטוענים כי האופי הממכר של הסיגריות הוא ההסבר המרכזי לתפוצה הנרחבת של השימוש בהן על אף הנזק הבריאותי הידוע. קיימים טיפולים שונים האמורים לסייע לגמילה. חלקם פועלים באמצעות שחרור מבוקר של ניקוטין (מדבקות, מסטיקים וכד'). אחרים עושים שימוש בסמים פסיכיאטרים המשפיעים על רמות הדופמין במוח וכפועל יוצא מכך על הדחף לעשן.